Про відкриті дані

Що таке відкриті дані?

Відкриті дані (англ. Open data) – концепція, що відбиває ідею у тому, певні дані мають бути вільно доступні для машиночитаемого використання та наступної розповсюдження без обмежень авторського права, патентів та інших механізмів контролю. Ви можете звільнити дані від обмежень авторського права за допомогою вільних ліцензій, таких як ліцензії Creative Commons. Якщо будь-який набір даних не є громадським надбанням або не пов’язаний ліцензією, що дає право на вільне повторне використання, такий набір даних не вважається відкритим, навіть якщо він викладений у машиночитаному вигляді в Інтернет.

З офіційного визначення відкриті державні дані (відкриті дані) – це інформація (у тому числі документована), створена в межах своїх повноважень державними органами, або що надійшла до зазначених органів та організацій, а також інформаційно-аналітичними організаціями, що беруть участь у публікації власних відкритих даних на порталі відкритих даних https://data.gov.ua/ у форматі, який забезпечує її автоматичну обробку з метою повторного використання без попередньої зміни людиною (машинозчитуваний формат), і може вільно використовуватися в будь-яких відповідних законах цілях будь-якими особами незалежно від форми її розміщення (проста сукупність відомостей, база даних тощо)».

Закон України “Про доступ до публічної інформації” №2939-VI від 13.01.2011 регламентує питання відкритих даних таким чином:

Публічна інформація у формі відкритих даних – це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизовану обробку електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.
Розпорядники інформації зобов’язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднити та регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Публічна інформація у формі відкритих даних дозволена для подальшого вільного використання та розповсюдження.

Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, розповсюджувати, використовувати, у тому числі з комерційною метою, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов’язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.

Про портал відкритих даних

Єдиний державний веб-портал відкритих даних створений на вимогу Закону України “Про доступ до публічної інформації” та постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. №835 «Про затвердження Положення про набори даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних».

Портал призначений для надання доступу до публічної інформації у формі відкритих даних та передбачає доступ до інформації органів влади з можливістю її подальшого використання.